Większość publikacji pracowników Instytutu można zakupić bezpośrednio w Wydawnictwie Politechniki Poznańskiej oraz Księgarni "Politechnik", mieszczącej się w budynku Wydziału Elektrycznego (możliwość zakupu on-line) >>>
|
Autor: Amanowicz Łukasz
W monografii opisano procedurę i wyniki badań doświadczalnych nad wpływem wybranych parametrów konstrukcyjnych na charakterystyki przepływowe powietrznych wielorurowych gruntowych wymienników ciepła (PWGWC). Analizując stan wiedzy, wykazano z jednej strony dużą popularność i aktualność podjętej tematyki, a z drugiej stwierdzono, że większość dostępnych publikacji dotyczy wyłącznie charakterystyk cieplnych jednorurowych wymienników ciepła. Tematyka wymienników wielorurowych jest poruszana w niewielu pracach. Znaleziono zaledwie kilka publikacji dotyczących charakterystyk przepływowych wielorurowych wymienników ciepła, jednak żadna z nich nie zawiera opisu badań doświadczalnych.
Autorskie badania doświadczalne ujawniły znaczącą i silnie zależną od geometrii (parametrów konstrukcyjnych) wielorurowego wymiennika ciepła nierównomierność rozdziału powietrza pomiędzy poszczególne jego gałęzie, a także silny wpływ tych parametrów na wartość całkowitych strat ciśnienia. W pracy zaproponowano analityczną metodę oceny stopnia równomierności rozdziału powietrza pomiędzy poszczególne gałęzie wymiennika, która pozwala na obiektywne porównanie intensywności tego zjawiska w wymiennikach o różnej konstrukcji. Wyniki badań zostały przedstawione w postaci tabel i wykresów, w formie wymiarowej i bezwymiarowej. Charakterystyki przepływowe uogólniono w postaci dwóch bezwymiarowych współczynników: całkowitej straty ciśnienia oraz równomierności rozdziału powietrza, co umożliwiło proste porównanie różnych wariantów konstrukcyjnych. Analiza wyników badań wykazała możliwość ograniczenia liczby zmiennych w procesie optymalizacji wielorurowych wymienników ciepła i dzięki temu znaczące jego uproszczenie
|
|
Autor: KACZOREK D.KOCZYK H.
OGRZEWANIE PŁASZCZYZN NA OTWARTEJ PRZESTRZENI MODELOWANIE I ANALIZA EKSPLOATACYJNA
W pracy zaprezentowano analizę zjawisk wymiany ciepła na powierzchni i wewnątrz płaszczyzny grzejnej usytuowanej na otwartej przestrzeni.
|
|
Alicja Ewa Urbanowicz, Janusz Wojtkowiak
Wymienniki ciepła wyposażone w wężownice, są powszechnie stosowane w energetyce, przemyśle chemicznym i spożywczym, elektronice, inżynierii środowiska i medycynie. Wężownicę otrzymuje się przez nawinięcie rury na pobocznicę walca.
|
|
Autor: Kaźmierski Tomasz
Zastosowanie analizy wielokryterialnej do doboru pompowni kanalizacyjnych
Wydawnictwo: Politechnika Poznańska.
W rozprawie przedstawiono nową oryginalną metodę doboru pompowni kanalizacyjnych wykorzystującą wielokryterialne wspomaganie decyzji. Dokonano przeglądu stanu wiedzy w zakresie pompowni z pompami zatapialnymi oraz z wstępną separacją ciał stałych, ich wpływu na środowisko oraz niezawodność działania. Analizowano równie aktualnie stosowaną metodę doboru pompowni kanalizacyjnych. Przedstawiono metody wielokryterialnego wspomagania decyzji, analizy Life Cykle Asystent (LCA) oraz Life Cykle Cross (LCC). Na podstawie zebranych informacji oraz wykonanych badań pokazano również błędy najczęściej popełniane podczas projektowania i eksploatacji pompowni. Wykonane badania dotyczyły kosztów inwestycyjnych, zużycia energii elektrycznej oraz kosztów obsługi i napraw pompowni kanalizacyjnych. Pozwoliły one na opracowanie rankingu kryteriów i wariantów wykorzystanych w metodzie wielokryterialnego wspomagania decyzji. Opracowano algorytm postępowania przy doborze pompowni kanalizacyjnych pozwalający na wybór rozwiązania najlepiej spełniającego zróżnicowane kryteria.
|
|
Oleśkowicz - Popiel Czesław
Właściwości termofizyczne powietrza i wody
|
|
Oleśkowicz - Popiel Czesław
EKSPERYMENTY W WYMIANIE CIEPŁA (wyd.2. - 2007)
W książce przedstawiono podstawy teoretyczne i techniki realizacji wybranych doświadczeń z wymiany ciepła zawierające propozycje stanowisk badawczych oraz wskazówki dotyczące sposobu prowadzenia pomiarów i opracowania ich wyników. Materiał obejmuje zagadnienia ustalonego i nieustalonego przewodzenia ciepła, konwekcji ciepła w przepływach wewnętrznych i przy opływie ciał wraz z elementami promieniowania ciepła. Drugie wydanie rozszerzono o opis analogii konwekcji ciepła i masy oraz technikę sublimującego naftalenu, a także o podstawy obliczania niepewności wyników pomiarów i uogólniania wyników badań doświadczalnych. Na końcu zamieszczono dodatki z właściwościami fizycznymi powietrza, wody, pary wodnej nasyconej i wybranych ciał stałych - niezbędne do opracowania wyników doświadczeń i obliczeń wymiany ciepła.
|
|
OGRZEWNICTWO PRAKTYCZNE PROJEKTOWANIE MONTAŻ EKSPLOATACJA
Halina Koczyk (red.)
Rok wydania: 2005 Liczba stron: 479
Książka „Ogrzewnictwo praktyczne projektowanie, montaż, eksploatacja" zawiera niezbędną wiedzę dotyczącą najczęściej stosowanych instalacji ogrzewań wodnych oraz ich miejscowych źródeł ciepła i może pełnić funkcję podręcznika.
|